- 1398/03/23

نائب رییس مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان مازندران همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری استان مازندران را رویداد مهم در توسعه اقتصادی استان برشمرد و اظهار داشت: 228 فرصت سرمایه گذاری به مبلغ 5میلیارد دلار در بخش های مختلف اقتصادی در همایش بین المللی فرصت های سرمایه گذاری و تجاری استان به فعالان اقتصادی کشورهای حاشیه دریای خزر و سرمایه گذاران کشورهای دیگری از جمله عراق، ویتنام، افغانستان و اسپانیا ارائه گردید .

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی مازندران با اشاره به اینکه در هفته جاری استان شاهد برگزاری سه رویداد مهم اقتصادی و تجاری بود، گفت: ابتدا اجلاس اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر در هتل میزبان بابلسربرگزارشد و عصر همان روز، به جهت استفاده از حضور فعالان اقتصادی کشورهای همسایه در استان، نمایشگاه توانمندی های صادراتی استان مازندران به همت بخش خصوصی و دستگاه های اجرایی افتتاح و برگزار شد تا تولیدکنندگان برتر استان محصولات خود را به نمایش بگذارند.

قاسم پیشه به برپایی 145 غرفه در نمایشگاه توانمندی های صادراتی استان مازندران در حوزه های مختلف از جمله صنعت، معدن، گردشگری، زیرساخت ها و انرژی اشاره کرد و اظهار داشت:  مهمانان داخلی و خارجی نیزاز توانمندیهای اقتصادی و تجاری استان در بخش های کشاورزی ، صنعت و معدن ، گردشگری و صنایع دستی استقبال خوبی نموده اند ضمن اینکه این مرکز با برپایی غرفه ای در پاویون نمایشگاه پاسخگوی سئوالات سرمایه گذاران داخلی و خارجی بوده است .

نایب مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان مازندران ، همایش بین المللی فرصت های تجاری و سرمایه گذاری مازندران را سومین رویداد و مکمل دو رویداد دیگر برشمرد و افزود: تقریبا 228 فرصت سرمایه گذاری در حوزه های مختلفی از جمله گردشگری، صنعت، خدمات، کشاورزی، انرژی و زیرساخت به صورت کتابچه و لوح فشرده ( مولتی مدیا) آماده ارائه به مهمانان داخلی و خارجی در این همایش شد.

به گفته وی، پکیج ارائه شده به مهمانان خارجی به گونه ای بود که علاوه بر اطلاعات فرصت های سرمایه گذاری، نحوه ارائه خدمات از سوی دستگاه های مربوطه نیز تشریح شده بود و در کنار آن، چهار پنل تخصصی طراحی و برگزار شد. گردشگری، صنعت، کشاورزی وانرژی و زیرساخت پنل های تخصصی این همایش بودند که هر کدام حدود سه تا پنج فرصت برتر که جذابیت بیشتری برای سرمایه گذار خارجی داشته باشد، را ارائه دادند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی مازندران معرفی مشوق های حمایت از سرمایه گذاری خارجی را بر اساس قانون موجود از دیگر اهداف برگزاری این همایش و پنل های تخصصی اعلام کرد و اظهار داشت: براساس این قانون سرمایه گذاران خارجی قبل، حین و پس از سرمایه گذاری مورد حمایت مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی مازندران قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه  پس از ایجاد مرکز خدمات سرمایه گذاری خارجی استان در سال 1389تا پایان سال 1397 علیرغم اعمال دودوره تحریم بین المللی و تحریم امریکا بر علیه کشور،  تعداد 32 مجوزسرمایه گذاری در بخشهای مختلف اقتصادی استان توسط وزارت اقتصاد صادر که تعداد 22  طرح  توسط سرمایه گذاران خارجی به بهره برداری و یا در دست اجراست .

وی در خصوص حمایت های  دیگرقانونی افزود: قانون جدید مالیاتی ، معافیت های خوبی را برای سرمایه گذاران  از جمله سرمایه گذاری در مناطق محروم ، ویژه اقتصادی و منطقه آزاد برای سرمایه گذاران  خارجی در نظر گرفته است تا شرایط مناسبی را برای سرمایه گذاری فراهم گردد .