- 1395/04/24

۱-محصول ناخالص داخلي

محصول ناخالص داخلي به قيمت بازار مازندران در سال۱۳91 ،258089 ميليارد ريال است كه در قياس با سال قبل به ميزان25 درصد رشد داشته است . با توجه به محصول ناخالص داخلي استان به قيمت بازار سهم استان از اين رقم در كل كشور طي سال ياد شده 5/3 درصد و سهم جمعيت استان از كشور ۴/۰7 درصد است .همچنین رتبه استان در محصول ناخالص داخلی در کل کشور 8 می باشد.   مي توان گفت كه سهم استان از توليد ناخالص داخلي كشور همواره پايين تر از ظرفيت آن بر اساس جمعيت است . پس بايد تلاش مضاعفي صورت گرفته تا سهم بري توليد ناخالص داخلي حداقل با سهم جمعيت برابر شود .

سرانه محصول ناخالص داخلی کشور با نفت در سال 1391 برابر با 63/95 میلیون ریال بوده است که نسبت به سال 1390 حدود 37/13 درصد رشد داشته است. سرانه محصول ناخالص داخلی استان مازندران  در سال 1391 برابر 83.25 میلیون ریال بوده که نسبت به سرانه کشوری تفاوت معنی داری دارد که بیشتر ناشی از درآمد حاصل از فروش نفت می باشد.در حالیکه سرانه یاد شده بدون نفت استان17/83 میلیون ریال و کشور برابر با 03/85 میلیون ریال بوده که تفاوت سرانه استان نسبت به کشور 86/1میلیون ریال بوده است .

۲- حجم مبادلات خارجی

حجم مبادلات خارجی استان در سال1393 ،1,408  میلیون دلار بوده که 5/69 درصد آن واردات و 5/31 درصد آن را صادرات ( غیر نفتی ) تشکیل می دهد .

در سال یاد شده حدود 2,063,007 تن کالا به ارزش 9/964میلیون دلار از طریق پایانه گمرکی استان وارد و حدود 1844707تن کالا ( غیر نفتی ) به ارزش 433 میلیون دلار به کشورهای همجوار صادر شده است .

۳- صنعت و معدن

استان مازندران را به عنوان قطب كشاورزي و گردشگري ايران مي شناسيم . با اين حال در كنار اين قابليت ها، مازندران از توانمندي هاي قابل توجهي نيز در بخش صنعت و معدن برخوردار است ، اين استان به دليل نزديكي به مركز و برخورداري از شبكه حمل و نقل جامع شامل حمل و نقل دريايي، هوايي و زميني و دارا بودن بنادر فعال و نيروي آماده به كار فراوان يكي از استان هاي مستعد در زمينه توسعه صنعت به شمار مي رود .

استان مازندران در حال حاضر دارای تعداد 3501 واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری با میزان سرمایه گذاری 42670 میلیارد ریال و اشتغال 82392 نفر موجود می باشد.

بیشترین سرمایه گذاری صورت پذیرفته در صنایع فلزات اساسی و ماشین آلات و سپس صنایع غذایی است بطوریکه حجم سرمایه گذاری در صنعت یادشده به ترتیب 9598 و 8479 میلیارد ریال و همچنین کمترین سرمایه گذاری در صنایع برق و الکترونیک صورت پذیرفته است.

 از توانمندیهای صادراتی صنعتی استان می توان انواع عایق¬های رطوبتی، انواع مواد غذایی و فرآورده های لبنی ، کاغذ و مقوا ، سیمان و مصالح ساختمانی ، انواع کیسه های چتایی، انواع روغن های خوراکی ،انواع کنسانتره آبمیوه ونوشابه ، رب گوجه فرنگی و ... که بـالغ بر80 نوع می باشد را نام برد. استان مازندران از نظر تعداد واحدهای صنعتی رتبه 8، میزان سرمایه گذاری رتبه 13 و از نظرمیزان اشتغال رتبه 11 را در سطح کشور دارا می باشد.

ارزش افزوده بخش صنعت و معدن استان مازندران بر اساس آخرین اطلاعات موجود، در سال 1391 به قیمت جاری برابر با 1/27596 میلیارد ریال بوده که از مجموع ارزش افزوده بخش صنعت و معدن کشور با 5/1868251 میلیارد ریال سهم 48/1 درصدی را به خود اختصاص داده است. در این بخش رشته فعالیت های ساخت محصولات غذايي و انواع آشاميدني‌ ها، نساجی، ساخت کک،فرآورده های حاصل از تصفیه نفت و سوخت های هسته ای، ساخت مواد شیمیایی و محصولات شیمیایی بیشترین افزایش و رشته فعالیتهای ساخت چوب و محصولات چوبی بیشترین کاهش را داشتند. از مجموع ارزش افزوده بخش صنعت و معدن کشور 5/53 درصد مختص معدن و 5/46 درصد متعلق به صنعت است که این شاخص در استان مازندران با ترکیب متفاوت به ترتیب 2/2 و 8/97 درصد می باشد.

 

۴- شهرك ها و نواحی صنعتي

تجربه كشورهاي توسعه يافته و برخي از كشورهاي در حال توسعه نشان مي دهد اگر مجتمع هاي صنعتي مانند شهرك ها و نواحي صنعتي به صورت اصولي و برنامه ريزي بكار گرفته شوند اين اقدام مي تواند به تشويق و ترغيب صنعتي شدن و هدايت منابع از نظر مكان استقرار و درنهايت حصول سريع تر اهداف مورد نظر منجر شود

در سال 1393 در استان مازندران، تعداد شهرک صنعتی مصوب 45 واحد ، تعداد شهرکها و نواحی در حال واگذاری 37 واحد ، تعداد شهرک ها و نواحی دارای سند ثبتی 39 واحد و تعداد شهرک ها و نواحی دارای زمین 39 واحد بوده است.  

میزان اراضی در اختیار شهرکهای استان در سال یاد شده 1923 هکتار می باشد که نسبت به میانگین کشوری اراضی در اختیار شهرکهای صنعتی ( 4252 هکتار) کمتر است. همچنین زمین های دارای سند ثبتی استان در سال 93 حدود 1562 هکتار بوده که نسبت به میانگین کشوری این شاخص در سال یاد شده( 3492 هکتار) کمتر بوده است.

5- کشاورزی

استان مازندران با توجه به موقعيت خاص اقليمي، تنوع آب و هوائي و برخورداري از باران سالانه و پراكندگي مناسب در محصولات مختلف و دشت هاي وسيع در قسمت جلگه اي ، از مناطق حاصلخيز و كشاورزي ايران مي‌باشد كه حدوداً داراي 591.8 هزار هکتار سطح زیر کشت اراضي (زراعي وباغي) مي باشد. در مازندران انواع محصولات زراعي نظير برنج و گندم، پنبه، دانه هاي روغني و ... محصولات باغي چون مركبات و ساير محصولات ديگر كشت مي‌شود و در برخي از محصولات نيز از موقعيت ممتازي برخوردار است. بطوري كه از مجموع سطح زيركشت استان 73.7 درصد به محصولات زراعي سالانه و 26.3 درصد به كشت محصولات دائمي (عمدتاً مركبات) اختصاص دارد. محصول مهم و استراتژيك در بخش زراعت برنج مي باشد كه 38.7 درصد توليد كشور بوده كه داراي مقام اول مي‌باشد..

همچنين اين استان از توليدكنندگان عمده مركبات بوده كه تقريباً 16 درصد توليد كشور را به خود اختصاص داده و داراي رتبه اول مي باشد. از محصولات باغي ديگر نيز مي توان كيوي را نام برد كه از جمله ميو‌هاي تازه است و 60 درصد توليد كشور به اين استان اختصاص دارد.

 

۶- گردشگری

استان مازندران به لحاظ تنوع اقلیمی دارای ظرفیت های بی بدیل طبیعت گردی، گردشگری فرهنگی تاریخی،گردشگری سلامت و گردشگری روستایی است. جاذبه های طبیعی همانند دریای خزر، کوه دماوند، تالاب بین المللی میانکاله، جنگلهای باستانی هیرکانی و وجودمنابع آبی بسیاری همانند دریاچه هاو تالاب ها و آبشارهای متعددی چون دریاچه ولشت کلاردشت، ساهون ، فخر نبی ، استخر پشت ، شورمست ،دریاچه عباس آباد بهشهر ،  و رودخانه ها ،آبشارها و آبگرم های متعدد وسدها ومخازن احداث شده  زمینه مناسبی برای گردشگری آبی به همراه جاذبه های تاریخی-فرهنگی مجموعه فرح آباد ساری، عباس آباد بهشهر، غار اسپهبدخورشید، خانه نیما یوشیج ، کاخ صفی آباد ، باغشاه ، کاخ بابل قلعه لنگو،  قلعه بلده ، غارهای کمربندی و هوتو بخشی از جاذبه های گردشگری مازندران محسوب می شوند. همچنین مازندران دارای پتانسیل های گردشگری سلامت از قبیل آب های سرد و گرم معدنی همانند آبگرم معدنی لاریجان، آبگرم رامسر، کتالم ، سادات شهر و چشمه آب معدنی بی نظیر چشمه سورت و گیاهان دارویی متعدد را می توان نام برد.

این استان دارای هتل ها، متل ها و مراکز ممتاز جهت پذیرایی و اقامت گردشگران می باشد. 200 واحد اقامتی، 373 واحدپذیرایی بین راهی، 205 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی بخشی از ظرفیت های این استان محسوب می شوند. همچنین تله کابین، ییلاقات توریستی و سایر ظرفیت های گردشگری در استان وجود دارد که می تواند نیازهای گردشگران را برآورد نماید. امکانات زیرساختی حمل و نقل نیز این امکان را بوجود آورده که گردشگران با سلایق خود به این استان سفر نمایند..                                                                     

از صنایع دستی موجود در استان مازندران می توان به هنرهای چوبی (شامل معرق چوب، منبت چوب، معرق منبت چوب و صدف، لاک تراشی، خراطی چوب، احجام سنتی، ارسی سازی و گره چینی)،  نساجی سنتی(شامل گلیمچه متکازین، گلیچ، جاجیم، ساچیم، چادرشب، سفره، پتو، شمد و ...)،  سفالگری، رودوزی های سنتی، قلمزنی و چلنگری(افزارهای فلزی)،  قالی بافی و گلیم بافی، حصیربافی و کوب بافی، چوقا و ... اشاره نمود.